SAĞLIK MEMURU

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

SAĞLIK MEMURU
    •  
Bireyin, ailenin ve toplumun bedenen, ruhen ve sosyal yönden sağlıklı olması için tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle, koruyucu sağlık hizmetlerini, aile planlaması yöntemlerini, rehabilitasyon hizmetlerini, ilk yardım ve hasta bakımı hizmetlerini yapan kişidir. Sağlık memurları, hastanın tedavisinde doktora yardım eder, enjeksiyon (aşı ve iğne) ve pansuman yapar, tansiyon ölçer, fizik tedavisi uygular, kan gurubu belirler, gebelik testi ve sünnet yapar, ilk yardım için gerekli müdahalede bulunur. Sağlık ocaklarında aşı ve soğuk zincir (aşının saklanması ve ulaşacağı yere kadar gerekli ısıda korunması) faaliyetlerini yerine getirir. İşletmede çalışıyorsa işçilerin günlük ve periyodik sağlık kontrollerini takip eder ve işletmeye gelen sağlıkla ilgili yazıları ilgili yerlere sunar, incelendikten sonra dosyalanması işlemini yerine getirir. İşletme revirine gerekli ilaç ve aletlerin sağlanması için personel müdürlüğüne bilgi verir, sağlıkla ilgili sorunları saptar ve personel müdürüne iletir, malzeme ve ilaç mevcudunu takip eder, temin edilmesi gereken malzeme ve ilaçlar hakkında ilgili birimlerle görüşür.

Sağlık memuru olmak isteyenlerin, insanlarla iyi iletişim kurabilmeleri, insanları sevmeleri, hoşgörülü, sabırlı, titiz ve dikkatli olmaları gerekir.

Sağlık memuru olabilmek için, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Sağlık memuru ” lisans programı için yeterli “matemetik fen” puan almak,

Sağlık memurları kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağlık birimlerinde, hastanelerde, sağlık ocaklarında, dispanserlerde, polikliniklerde, işletmelerde, yurtlarda ve gemilerde (gemi sağlık memurluğu için) çalışırlar. Çalışma ortamı kapalı ve ilaç kokuludur.

Incoming search terms:

  • SAGLIK MEMURU ULTRASON BAKARMI (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir