SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 • SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİSİ

  Sağlık Kurumları İşletmecisi sağlık sektörü ile ilgili her türlü kamu ve özel kurum ve kuruluşunda idari işlemleri yöneten kişidir.


 • İşletmenin sağlık politikasını oluşturur, İşletmede sağlık bilgi sistemi kurar ve yönetir, Sağlık hizmetlerinin etkin olarak sunulabilmesi için gereken para ve personeli sağlar ve yönetir, Personelin uygun birimlerde görevlendirilmesini sağlar,Çalışmalar düzenler ve hizmetlerin etkin bir biçimde yürütülmesini sağlar, Sağlık alanındaki gelişmeleri izler,Çalıştığı kurumda hizmetin kalitesini artırıcı önlemler alır, Muayene ve sağlık ücretini saptar,Çevre sağlığı ile ilgili gereken çalışmaları yapar veya yaptırır.


 • Sağlık Kurumları İşletmecisi olmak isteyenlerin;Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, Bir işi planlayabilme ve planı uygulayabilme yetenekleri gelişmiş, Eşgüdüm sağlayabilme yeteneğine sahip, Değişime ayak uydurabilen ve esnek düşünüp yenilik yapabilen, Sabırlı, hoşgörülü, insanlarla iyi iletişim kurabilen, Ekip çalışmasına yatkın ve empatik ilişkiler kurabilen,
  Kendini geliştirmeye istekli ve coşkulu, kimseler olmaları gerekir.


 • Sağlık Kurumları İşletmecisinin çalışma ortamı genellikle büro ortamında çalışırlar. İlaç ve tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarındaki çalışma ortamında kimyasal madde kokusu yoğun olabilmektedir. Görev genellikle ayakta yürütülür.

  Mesleğin eğitimi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programında verilmektedir. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde de önlisans düzeyinde mesleğin eğitimi verilmektedir.
  “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” (Açık öğretim) ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.


 • Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.


 • Ön Lisans Programlarının; Büro Yönetimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Diş Teknik Sekreterliği, Genel İşletme, Hastane Yönetimi ve Organizasyon, Ofis Teknolojileri ve Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sekreterlik, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi İstatistik ve Bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar Sağlık Kurumları Eğitimini başarı ile tamamlayanlara mezun oldukları programa göre lisans veya ön lisans diploması ve “Sağlık Kurumları İşletmecisi” unvanı verilir.


 • 14. 02. 2008 tarihinde toplanan YÖK Genel Kurulunun verdiği karar sonucuna göre Sağlık kurumları işletmeciliği artık “Sağlık Hizmetleri Sınıfında çalışanlar için “ mesleki bir üst öğrenim sayılmasına karar verilmiştir.
  Sağlık Kurumları İşletmecisi kamu, üniversite ve vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, Emekli Sandığı, Bağkur, SSK gibi kuruluşların sağlık sigortası ile ilgili birimlerinde, özel sigorta şirketlerinde, ilaç ve tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında ve sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Sağlık kuruluşlarının çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi gereğinin giderek daha fazla hissedilmesi ile bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinim artacaktır.

   

Incoming search terms:

 • sağlık kurumları işletmeciliği maaşları (834)
 • sağlık kurumları yöneticiliği maaşları (830)
 • sağlık kurumları işletmeciliği ne iş yapar (557)
 • sağlık kurumları işletmeciliği ne kadar maaş alır (467)
 • sağlık yönetimi ne kadar maaş alır (425)
 • sağlık kurumları işletmeciliği maaşı (264)
 • sağlık kurumları yöneticiliği maaşı (251)
 • sağlık yöneticiliği maaşları (137)
 • sağlık yöneticisi maaşları (131)
 • sağlık kurumları işletmeciliği maaş (128)

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİSİ için 1 cevap

 1. nur piraye yılmaz diyorki:

  sağlık kurumları işletmeciliği maaşı ne kadardır lütfen ilginizi bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir