RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ
 
Radyoloji tıpta hastalıkların tanı ve tedavisiyle vücutta çeşitli patolojik oluşumların yerini saptamak amacıyla ışınımdan yararlanılan uzmanlık dalıdır. Radyoloji (röntgen) teknikeri, hastalıkların teşhis ve tedavisine yardımcı olmak için hastanelerde veya sağlık kuruluşlarında hekim tarafından istenen röntgen filmlerini çeken kişidir. Radyoloji (röntgen) teknikeri, hastalığın teşhis ve tedavisi için röntgen filmi çeker, çekilen filmlerin banyosunu yapar, filmlerin raporlarını yazar, ilgili servis ve polikliniklere teslim edilmesini sağlar, grafisi çekilecek hastaların hazırlanması konusunda gerekli bilgiyi verir. Röntgen teşhis laboratuarındaki her türlü araç ve cihazı işletme ve kullanmaya hazır bulundurur, gerektiğinde işletir ve kullanır. Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar, laboratuar istatistiklerini hazırlar, laboratuarın ve bütün cihazların, araçların bakımını, temizliğini ve düzenini sağlar. Laboratuarda çalışan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin eğitimine yardım eder.

Radyoloji (röntgen) teknikeri olmak isteyenlerin mekanik konulara ilgili, göz-el koordinasyonuna sahip, sorumlu, sabırlı ve güvenilir kimseler olmaları gerekir.

Radyoloji (röntgen) teknikerleri sürekli kapalı, ara sıra kokulu ve gürültülü ortamlarda, devamlı ışıklı röntgen lambaları ve radyasyon etkisi altında çalışırlar. Film banyosu sırasında kullanılan ilaçlardan dolayı zehirlenme tehlikesi vardır. Radyoloji (röntgen) teknikerleri kamuya ait veya özel hastanelerde çalışabilirler.

Sağlık meslek liseleri bünyesinde bulunan “Radyoloji (röntgen)” bölümünü bitirenler “Radyoloji (röntgen) Teknisyeni” unvanı alırlar. Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>