PSİKOLOG

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
PSİKOLOG
İnsan davranışlarını anlamaya, uygun ortamlar yaratarak istenen davranışları geliştirmelerinde bireylere yardımcı olmaya çalışan kişidir. Psikolojinin çok çeşitli uzmanlık dalları vardır. Psikolog, çalıştığı işyerinde bireylerin sosyal uyumunu ve psikolojik sağlığını koruyucu ve geliştirici önlemlerin alınmasını sağlar. Psikolojik sorunu olan kişiyle ve gerekiyorsa yakınlarıyla görüşür, test, envanter vb. araçları uygular, sonuçları yorumlar ve sorunun kaynağını anlamaya çalışır. Bireysel ve grupla görüşme tekniklerini uygulayarak kişinin sorununun kaynağını ve çözüm yollarını görmesine yardımcı olur. Sorunu gidereceği düşünülen yeni davranışlar geliştirmesi için bireye destek olur.

Psikolog olmak isteyenlerin normalin üzerinde akademik yeteneğe ve üst düzeyde sözel yeteneğe sahip, sosyal bilimlere özellikle psikolojiye ilgili ve bu konuda başarılı, insanlarla iletişimde bulunmaktan ve onlara yardım etmekten hoşlanan, başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilen ve onları etkileyebilen, sabırlı, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi olmaları gerekir.

Psikologlar genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Görev yaparken hizmet verdikleri bireylerle, çalıştıkları kurumdaki yönetici ve diğer personelle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedirler.

Psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreş ve çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde görev yaparlar. Okullarda rehber öğretmen olarak da çalışabilirler.

Psikolog olabilmek için üniversitelerin edebiyat ve fen-edebiyat fakültelerinin ilgili bölümünden mezun olmak gerekir. Eğitim süresi 4 yıldır.
 

Incoming search terms:

  • psikolog maaşları (140)
  • psikolog maalar (107)
  • psikolog maaşları 2012 (53)
  • psikolog nasıl olunur (41)
  • psikolog maaşı (26)
  • endustri psikologu maaslari (22)
  • endüstriyel psikolog maaşları (21)
  • 2012 psikolog maaşları (11)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>