PROTEZ VE ORTEZ TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

PROTEZ VE ORTEZ TEKNİKERİ
Kolu veya bacağı olmayan kişilere protez (kayıp kol ve bacak yerine geçebilecek olan suni uzuv) veya bu organları zayıf ve güçsüz olan kişilere ortez (fonksiyonuna yardımcı cihaz) yapan teknik sağlık elemanıdır. Protez ve ortez teknikeri genel anlamda, uzman (fizyoterapist vb.) tarafından istenen protez ve ortezleri yapar. Bunun için hastadan ölçü alır, yurtdışından gelen ithal malzemelere göre kişiye uygun olan protez ve ortezleri belirler, aldığı ölçüye uygun protezi şekillendirir, değişiklik ve döküm yapar, protez parçalarının bağlantısını yapar. Son olarak bitiş işlerine geçer, yani elde edilen proteze estetik anlamda son şeklini verir, protez veya ortezi hastada dener, uygunluğunu kontrol eder. Gereken durumlarda tekrar düzeltme yapar, protez veya ortezi hastaya teslim eder.

Protez ve ortez teknikeri olmak isteyen kimselerin ortalamanın üzerinde el ve parmak becerisine, göz-el koordinasyonuna, mekanik ilgi ve yeteneğe, uzay yeteneğine (şekil ve cisimleri üç boyutlu algılama), sosyal yardım ilgisine sahip, titiz, sabırlı, dikkatli ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

Protez ve ortez teknikeri, görevini devlet hastanelerindeki, özel ve askeri hastanelerdeki ortopedi, protez ve ortez atölyelerinde veya kendi özel atölyesinde yürütür. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülüdür. Meslek çeşitli alet, makine ve kesici malzemeyle yürütüldüğünden dikkatli olunmazsa kaza meydana gelebilir.

Sağlık meslek liseleri bünyesinde bulunan “Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyenliği” bölümünü bitirenler “Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni” unvanı alırlar. Eğitim süresi 4 yıldır.
 

Incoming search terms:

  • ortopedik protez ve ortez maaşı (172)
  • ortopedik protez ve ortez maaşları (68)
  • ortopedik protez ve ortez maaşı ne kadar (15)
  • işverenin işçisine aldığı protez cihazını gider yazarmı (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir