MOLEKÜLER BİYOLOG VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ODYOMETRİST

İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımıyla saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir. Odyometrist, kulak, burun, boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular, işitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar. Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular, gerektiğinde konuşma tedavisi verir ve okullarda işitme taramaları yapar.

Odyometrist olmak isteyenlerin, biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk sahibi, dikkatli, titiz, hoşgörülü ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Odyometristler hastanelerde, muayenehanelerde ve özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Görev yeri sessiz ve temizdir. Bazen işitme bozukluğu olan küçük çocuklara ve özürlülere işitme testi uygulamakta zorlukla karşılaşabilirlerse de iş genellikle rahat ve tehlikesizdir.

Meslek elemanları Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı sağlık kuruluşlarıyla özel hastanelerde ve özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yaparlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir