LABORATUAR TEKNİSYENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
LABORATUAR TEKNİSYENİ

Sağlık kurumları bünyesindeki çeşitli laboratuarlarda hastanın şikayetinin teşhisine ışık tutmak amacıyla, hekimin gerekli gördüğü analizleri yapan teknik elemandır. Laboratuar teknisyeni, deney, analiz ve testler için gerekli olan mikroorganizma kültürleri yetiştirme, boya ve sabitleştirme gibi teknikleri kullanarak salgı sıvılardan, hücre, doku ve vücut organlarından örnek hazırlar, analiz için çözelti ve kültür ortamları hazırlar. Laboratuar araç-gereçlerini kullanarak istenen deney, test ve analizleri yapar, işlem sırasındaki gözlemlerini formlara kaydeder, deney, test ve analiz bulgularını rapor eder. Laboratuar araç-gereçlerini temizler, dezenfekte eder, bakımını yapar. Laboratuar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur.
Laboratuar teknisyeni olmak isteyenlerin biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatini uzun süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı, rutin işler yapmaktan sıkılmayan, sorumluluk sahibi ve başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Laboratuar teknisyenleri sağlık kuruluşlarının laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı çok temiz ve ilaç kokuludur. Görevlerini oturarak yaparlar. Meslekte kullanılan araç ve gereçlerde değişiklikler olmaktadır. Bu alanda bir çok ölçüm bilgisayar ile yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca gelecekte sağlık meslek liselerinin yüksekokul statüsüne kavuşturulacağı tahmin edilmektedir. Laboratuar teknisyeni birinci derecede maddelerle (kan, idrar vb.) ve aletlerle ilgilidir, ancak hastalarla ve hasta yakınlarıyla da iyi ilişkiler kurmak zorundadır.

One Response to LABORATUAR TEKNİSYENİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>