HİDROTERAPİ TEKNİKERİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
HİDROTERAPİ TEKNİKERİ
Yaralanma, hastalık, ortopedik özür, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında hekimin koyduğu tanı ve belirlediği tedavi planına göre, suyun; katı (buz) sıvı ve gaz (buhar) hallerini hastaya tedavi aracı olarak uygulayan kişidir. Doktorun düzenlediği hidroterapi reçete formunda hidroterapi istemi yapılan ve tedavi süresi belirlenen hastalar hakkında belirttiği bilgiler doğrultusunda, hastaya tedavi programını uygular. Hastanın su içinde tedavi amaçlı egzersiz aktivitelerini düzenler, kelebek banyo (tank içinde su masajı ve egzersiz), girdap banyosu (girdap oluşturularak yapılan banyo) ve kontrast banyolar ( ardışık soğuk-sıcak su ) gibi hidroterapi uygulamalarının yapılmasını sağlar. Tedavi esnasında hastanın genel durumunu izler, durumunda değişiklik olursa hastayı havuz dışına çıkartıp fizyoterapistini ve doktorunu arar.

Hidroterapi Teknikeri olmak isteyenlerin; fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı olmaları, bedenen güçlü ve dayanıklı, el-parmak becerileri ve hisleri gelişmiş, görme, işitme kaybı ve ortopedik özrü olmayan, başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
Hidroterapi teknikerleri kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde, hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı sıcak ve nemli olabilir. Görev genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanılarak yürütülür.

Hidroterapi Teknikerleri, havuza sahip devlet ve özel hastanelerde, kaplıcalarda, özel otellerde ve huzurevlerinde çalışabilirler.

Mesleğin eğitimi sağlık bilimleri meslek yüksekokulu hidroterapi bölümünde verilmektedir. Eğitim süresi 2 yıldır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>