DİYETİSYEN

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
DİYETİSYEN

 

İnsanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenebilmeleri için yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan kişidir. Diyetisyenler toplu beslenme yöntemlerinin uygulandığı kurumlarda, kişilerin yaşlarını, cinsiyetlerini, sağlık durumlarını, yaptıkları faaliyetlerin türünü ve yoğunluğunu dikkate alarak ihtiyaçları olan kalori miktarını belirler, alınacak kaloriye göre günlük, haftalık yemek listelerini hazırlar, bu listelere göre gerekli besin maddesinin satın alınmasını, bu maddelerin besin değerini kaybetmeden korunmasını ve pişirilmesini, yemek servisinin yapıldığı ortamın temiz olmasını sağlar. Hastaların reçetelerine göre yağ, şeker ve protein oranlarını ayarlayarak yemek listesini hazırlar. Yemeklerin hastalar tarafından düzenli olarak yenip yenmediğini denetler, insanları sağlıklı ve ekonomik beslenme yöntemleri konusunda eğitir.

Diyetisyen olmak isteyenlerin, fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konuda başarılı, başkaları ile işbirliği yapabilen, başkalarına yardım etmekten hoşlanan, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Diyetisyenler, hastanelerde, okullarda, yurtlarda ve fabrikalarda görev yaparlar. Çalışma ortamı temizdir. Ancak mutfak denetimi yaparken diyetisyen nemli ve kokulu ortamda çalışmak zorundadır. İş genellikle oturarak yürütülür. Diyetisyenlerin iletişimde bulunduğu kişiler çalıştığı kuruma göre değişir.

Diyetisyenlik (beslenme uzmanlığı) eğitimi ülkemizde üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarında verilmektedir. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ve “Diyetisyen” unvanı verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>