DİŞ PROTEZCİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
DİŞ PROTEZCİSİ

 

 • Diş hekiminin kontrolü altında, diş hekimince kendisine verilen ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini tekniğine uygun olarak yapan kişidir. Diş protezcisi, diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine alçıyla suyu karıştırarak hamur yapar, hamuru kalıba yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir, alçı kalıptan akriliği çıkarır, dişlerin kalıba yerleştirilmesinde diş hekimine yardım eder. Provadan gelen dişleri mumlayarak diş eti şeklini verir, dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba geçirir, kalıptan çıktıktan sonra tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar. Protez cilası yapar, kırılan protezleri tamir eder, kron köprü yapar, çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar ve kullandığı aletlerin bakımını yapar.

  Diş protezcisi olmak isteyenlerin, normal bir genel yetenek düzeyine, el ve gözü uyumlu kullanabilme, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine, renk algısı ve estetik görüşe sahip olmaları, kimyasal maddelere ve toza karşı alerjilerinin olmaması gerekir.

  Mesleki eğitim merkezinde eğitime başlayabilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış olmak gerekir. Eğitim süresi 4 yıldır.

  Diş protezcileri, diş laboratuarları, özel diş klinikleri ve hastanelerde çalışabilirler. Usta unvanını alanlar kendi adlarına işyeri açabilirler.

  O kadar çok ve çeşitli sağlık hizmeti vardır ki sağlık mesleği sayısı iki yüzü geçmiştir. Bunun yanında, henüz eğitimi verilmeyen ancak günün ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkan sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Örneğin. hasta bakıcılığı ve yaşlı bakıcılığı alanında henüz örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim verilmemektedir. Öte yandan, acil tıp, ortopedi, tıbbi laboratuar vb. alanlarda yeni eğitim programları açılmıştır.

  Bu kitapta eğitimle kazanılan ve en güncel sağlık meslekleri tanıtılmıştır. Sağlık hizmetleri geliştikçe ve eğitimi verilen yeni meslekler ortaya çıktıkça bunlar da tanıtılmaya devam edilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>