DİŞ HEKİMİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 DİŞ HEKİMİ

Diş sağlığının korunması, diş ve ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi için gerekli çalışmaları yapan kişidir. Diş hekimi, hastanın şikayetlerini dinleyip, ayna ve sort ile ağzını muayene eder, gerekirse röntgen filmi çeker, inceler ve hastalığı teşhis eder. Tedavisi olanaklı olmayan dişleri anestezi yaparak çeker. Apseli diş için reçete yazar. Çekilmiş dişlerin yerine köprü veya protez takar. Kanal tedavisi yapar. Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder. İnsanlara ağız sağlığı, temizliği ve ağız bakımı konularında bilgi verir ve tavsiyelerde bulunur.

Diş hekimi olmak isteyen bir kimsenin normalin üstünde genel yeteneğe sahip olması, şekil ve uzay ilişkilerini görebilmesi, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmesi, fen bilimlerine karşı ilgili olması, insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanması, hoşgörülü, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi olması gerekir.

Diş hekimleri, hastanelerde, dispanserlerde veya özel muayenehanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı çok temiz ve biraz ilaç kokuludur. Bazı hastaların ağızları rahatsız edici derecede kokabilir. Diş hekimleri çalışırken hasta ve hasta yakınları ile sürekli etkileşim halindedirler. Diş hekimleri önceleri sürekli ayakta çalışırken son yıllarda fakültelerde oturarak çalışma yöntemlerini öğrenmekte ve bu şekilde çalışmaları konusunda yönlendirilmektedirler.

Diş hekimi olabilmek için diş hekimliği fakültelerinden birini bitirmek gerekir. Eğitim süresi 5 yıldır. Bunun üzerine 4-6 yıl arasında uzmanlık eğitimi görülerek “Doktor” unvanı alınmaktadır.
Diş hekimliğindeki uzmanlık dalları aşağıda açıklanmıştır:


1. Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi: Yumuşak doku, kemik ve dişlerle ilgili cerrahi girişimde bulunulmasıdır. Örn: Apse, kırık vb. anomalilerin cerrahi tedavisi.
2. Diş Protezi (Protetik Tedavi): Diş eksikliklerinde hareketli veya sabit protezlerin yapılmasıdır.
3. Oral Diagnoz ve Radyoloji: Dişin ilk muayenesinin ve hastalığın teşhisinin yapıldığı ve tedavinin planlandığı bölümdür. Hasta buradan gerekli birimlere sevk edilmektedir.
4. Ortodonti: Çene ve diş bozukluklarının tedavi edildiği bölümdür. Ortodontist çeneye ait iskelet bozukluğunu, dişlerin konum bozukluğunu ve çene hareketleri esnasında oluşan fonksiyonel bozuklukları inceler, bozukluğun nedenini saptar, hastanın ağzına diş ve çene apareyleri uygular, çene bozukluklarının tedavi yöntemler hakkında hastaya bilgi verir, bozukluğu gidermek için gerekli tedaviyi düzenler ve uygular.
5. Pedodonti: 11 ila 13 yaşa kadar olan çocukların tüm diş tedavilerinin yapıldığı bölümdür.
6. Periodontoloji: Dişin çevre dokularıyla (diş eti, kemik) ilgili hastalıkların tedavi edildiği bölümdür.
7. Tedavi : Diş yapılarının hastalıklar nedeniyle bozulan formlarını düzeltir, önleyici tedbirler alır.
8. Endodonti: Diş özü ve kök ucu çevresi dokularının hastalıklarının, dolgu ve kanal dolgularının yapıldığı bölümdür.
 

Incoming search terms:

  • ortodontist nasıl olunur (64)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir