BİYOKİMYAGER

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
BİYOKİMYAGER
Biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme, çevre olayları ile ilgili konularında araştırma ve uygulama yapan kişidir. Biyokimyagerler beslenme, genetik ilaçların etkisi ve hastalıklardan ileri gelen kimyasal değişiklikler konusunda araştırma yapar, insan, bitki ve hayvan hastalıklarından sorumlu küçük organizmalar üzerinde araştırmalar yapar, laboratuar ortamında çeşitli biyokimyasal maddeler elde etmek için çalışmalar yapar (protein, kan serumu proteini, amino asit, organik asit ve bileşikler gibi), kimyasal ve biyolojik kaynaklı bütün kirleticilerin organizmalar üzerindeki zararlı etkilerini inceler. Tekniğine uygun olarak hücre ve doku kültürü hazırlar, temiz ve sağlıklı beslenme (besin kimyası ve teknolojisi, fermantasyon, gıda mikrobiyolojisi, gıda hijyeni) konularında çalışmalar yapar ve raporları düzenler ya da raporları onaylar.

Biyokimyager olmak isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe ve analitik düşünme gücüne sahip, özellikle biyoloji ve kimya olmak üzere fen bilimlerine karşı ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel çalışmalara meraklı ve istekli, biyolojik ve kimyasal maddelere karşı alerjisi ile görme sorunu olmayan kimseler olmaları gerekir.
Biyokimyagerler çalışmalarını genellikle laboratuar ortamında ya da kapalı ortamlarda yürütürler. Laboratuarlar sessiz–sakin ve hijyeniktir, ancak kullanılan kimyasal madde ve bileşikler nedeniyle kokuludur. İlaç, gıda, temizlik maddeleri ve plastik vb. üreten fabrikalarda yada arıtma tesisi gibi yerlerde çalışılması durumunda gürültüye maruz kalınabilir. Zehirli ve tehlikeli maddeler yada radyoaktif maddelerle çalışılan yerlerde bunlara özgü özel güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Biyokimyagerlerin; ilaç, aşı ve özellikle biyopolimerlere dayalı protezler gibi tıbbi malzemeler üreten fabrikalar, boya, mürekkep, elyaf, plastik vb. kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik, deterjan ve fermantasyon teknolojisine dayalı üretim yapan sanayi tesisleri gibi oldukça geniş bir yelpazede çalışma olanakları vardır.


Biyokimyager olabilmek için üniversitelerin fen fakültelerinin biyokimya bölümünden mezun olmak gerekir. Eğitim süresi 1 yıl zorunlu yabancı dil hazırlık programı ile birlikte 5 yıldır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>