ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENİ
 
Zihin  engelliler öğretmeninin hem alanıyla hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Zihin engelliler öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, sözel   yeteneği gelişmiş, sosyal bilimlerle ve özellikle psikolojiyle ilgili, zihin  özürlü insanlara yardım etmeyi seven ve iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin “ Zihin Engelliler Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almak gerekmektedir.  Ayrıca özel eğitim öğretmenliği ve eğitim bölümlerini bitirenler de öğretmenlik yapabilirler.  
 
Eğitim süresince, Eğitime Giriş, İnsan Biyolojisi, Psikolojiye Giriş, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Teknolojisi ve Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Zihin Engelliler, Eğitimde Yaratıcılık, Eğitim Yönetimi, Özel Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Öğrenme  Psikolojisi, Zihin Engellilerde Dil Gelişimi ve İletişimi, Okuma-Yazma Öğretimi, Hayat Bilgisi-Fen Bilgisi-Sosyal Bilgiler Öğretimi, Matematik Öğretimi, Aile ve Çevre Eğitimi, Davranış ve Sınıf  Kontrolü, Özel Öğretimde Yasa ve Yönetmelikler, Ders Planı Hazırlama Teknikleri, Öğretim Materyalleri Hazırlama Teknikleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara sınıf öğretmeni (zihin engelliler) olarak atanmakta, ayrıca branş derslerine girmemektedirler. Rehberlik araştırma merkezlerinde, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler.

Incoming search terms:

  • zihinsel engelliler öğretmeni nasıl olunur (137)
  • zihin engelliler öğretmenliği maaşları (70)
  • rehabilitasyon öğretmeni nasıl olunur (69)
  • zihinsel engelli öğretmeni nasıl olunur (57)
  • işitme engelliler öğretmenliği nasıl olunur (44)
  • zihinsel engelliler öğretmenliği nasıl kazanılır (20)
  • özürlü öğretmeni nasıl olunur (14)
  • zihinsel engelliler maasi (11)
  • rehabilitasyonda nasıl öğ (2)
  • zigin engelliler ogretmeni nasil olunur (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>