YAPI RESSAMLIĞI ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
YAPI RESSAMLIĞI ÖĞRETMENİ
 
Yapı ressamlığı  öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde akademik yeteneğe, görme keskinliğine, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü eşgüdümle kullanabilme, zihinde canlandırabilme ve çizim yeteneklerine sahip kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi, Fırat Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi teknik  eğitim fakültesi Yapı Ressamlığı Öğretmenliği bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince, Genel Matematik, Teknik Bilimler (Statik, Dinamik), Mukavemet ve Makine Elemanları, Malzeme Bilgisi, Üretim Teknolojisi ve Teknik Resim gibi temel derslerin yanı sıra Makine, Resim, Üretim Teknolojisi, Kalite Kontrol, Proje Tekniği, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş, Birey ve Öğrenim Metotları vb. dersler verilir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
Yapı ressamlığı öğretmenleri , MEB ‘e bağlı okullarda, çıraklık ve yaygın  eğitim kurumlarında ve mesleğe yönelik eğitim veren özel eğitim kurumlarında çalışma olanağı bulabilmektedirler. Bunun yanı sıra, özel sektörde teknik eleman olarak çalışabilmektedirler.  Devlet okullarının bu alana duyduğu gereksinim ve mesleğin iş piyasasındaki konumu göz önünde bulundurulduğunda, işsiz kalma  durumu söz konusu olmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>