YAPI ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

YAPI ÖĞRETMENİ
 
Yapı  öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde akademik yeteneğe, görme keskinliğine, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü eşgüdümle kullanabilme, zihinde canlandırabilme ve çizim yeteneklerine sahip kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı teknik eğitim fakültelerinin ”Yapı Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca yapı ressamlığı öğretmenliği bölümü mezunları da yapı öğretmeni olarak atanabilirler.
 
Eğitim süresince, Yapı Malzemeleri, Meslek Resmi, Yapı Teknolojisi ve Uygulaması (Kargir, Ahşap, Çelik), Bina Bilgisi, Yapı Bilgisi, Mimari Tasarım, Sıhhi Tesisat Bilgisi, Statik, Beton Teknolojisi, Cisimlerin Dayanımı, Hidrolik, Çelik Yapılar, Yapı İşletmesi ve Maliyet Hesapları, Elektrik Tesisat Bilgisi, Yapı Projelerinin Analizi, Betonarme, Sulama Drenaj Ulaştırma, İşletmelerde Denetim ve Güvenlik, Yapı Laboratuarı, Yapı Teknolojisi, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş, Birey ve Öğrenim Metotları vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yapı (inşaat) bölümü bulunan meslek liselerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde ve  mesleğe yönelik eğitim sunan özel eğitim kurumlarında İnşaat, Yapı Ressamlığı, Yapı, Altyapı, Üstyapı branşlarında çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca Harita ve Kadastro, Restorasyon ve Konservasyon bölümlerinin derslerine de girebilirler. Bunun yanı sıra, özel sektörde teknik eleman olarak çalışabilmektedirler.       

Incoming search terms:

  • yapı öğretmeni maaşı (57)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir