YABANCI DİL ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
YABANCI DİL ÖĞRETMENİ
 
Yabancı dil öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe sahip, sözel yeteneği gelişmiş, inceleme, araştırma merakı olan, yabancı dile karşı ilgili ve bu alanda başarılı, belleği güçlü kimseler olmaları gerekir.
Mesleki eğitim üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin “İngilizce Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Fransızca Öğretmenliği, Japonca Öğretmenliği, İtalyanca Öğretmenliği, İspanyolca Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır.Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme  ve Yerleştirme Sınavı’na (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) girmek ve YDS’de yeterli puan almak gerekmektedir. Ayrıca “İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dil Bilimi, Alman Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Japon Dili ve Edebiyatı” bölümleri mezunlarından “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
Eğitim süresince Sözlü Anlatım, Fonetik, Gramer, Yazılı Anlatım ve Metin Okuma, Yabancı Dil Grameri, Çeviri (Yabancı Dil/Türkçe), Çeviri (Türkçe/Yabancı Dil), Yabancı Dil Edebiyatı gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yaparlar.
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  okullarda yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Japonca) öğretmeni olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra dershane vb. kuruluşlarda çalışabilirler. İngilizce öğretmenleri, İngilizcenin çok yaygın olarak kullanılmasından ötürü, diğer yabancı dil öğretmenlerine göre daha geniş iş olanaklarına sahiptirler. Yabancı dil öğretmenlerinin çalışma alanları çok geniş olup ticaret ve turizm şirketlerinde tercüman, üniversitelerde okutman olarak çalışabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>