TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
TÜRKÇE ÖĞRETMENİ
 
Türkçe öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe sahip, sözel yeteneği gelişmiş, dil ve edebiyata ilgi duyan, kitap okumayı seven kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi üniversitelerin eğitim fakültelerinin “ Türkçe Öğretmenliği ”  bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.  Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir.
 
Öğrenciler eğitim süresince, Türkçe Kompozisyon, Çağdaş Türk Edebiyatına Giriş, Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı,  Yazılı ve Sözlü Anlatım, Çocuk Edebiyatı, Türkçe Öğretimi, Ölçme ve Değerlendirme vb. dersler alırlar. Eğitim sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, Türkçe öğretmeni olarak çalışırlar. Türkçe dersi dışında, Türk Dili ve Edebiyatı, Drama, Güzel Konuşma ve Yazma, Hızlı Okuma Teknikleri, Türk Lehçeleri, Edebi Sanatlar, Türk Edebiyatı Tarihi, Edebi Metinler, Halk Bilimi, Yazı Sanatı vb. derslere girerler. Yazar, şair, araştırmacı olabilecekleri gibi editör olarak da çalışabilirler.

Incoming search terms:

  • turkçe ögretmeni nasıl olunur (4)
  • TÜRKÇE ÖĞRETMENİ TANIMI (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>