TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ
 
Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, sözel yeteneği gelişmiş, dil ve edebiyata ilgi duyan, insanlarla iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi, eğitim fakültelerinin “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi 5 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı  Bölümü ile  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Öğrenciler  eğitimleri süresince Türkçe Kompozisyon, Osmanlıca,Türk Dilbilgisi, Türk Edebiyatı, Edebiyat Bilgileri ve Teorisi, Diksiyon, Türk Edebiyat Tarihi gibi derslerin yanı sıra  pedagojik formasyon dersleri alırlar, son sınıfta  okullarda uygulama yaparlar.
 
Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında, özel okul ve dershanelerde branşlarında çalışabilirler. Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışında Türkçe derslerine de girebilirler.
 

Incoming search terms:

  • MESLEKLER SÖZLÜĞÜ EDEBİYAT ÖĞRETMENLİĞİ (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir