TURİZM VE OTELCİLİK ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

TURİZM VE OTELCİLİK ÖĞRETMENİ
 
Turizm ve otelcilik öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe, sözel ve sayısal yeteneğe sahip, başkalarına yardımcı olmaktan hoşlanan, iletişim becerileri gelişmiş, sabırlı, hoşgörülü kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği ve Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir.
 
Ayrıca yabancı dille öğretim yapan “Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (Lisans)” Bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince, Genel Turizm, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Genel İşletme, Turizm İşletmeciliği, Turizm Pazarlama, Turizm Ekonomisi, Servis Bilgisi, Turizm Mevzuatı, Türk Mutfağı, Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları Yönetimi, Kat Hizmetleri Yönetimi, Ön Büro Yönetimi, Animasyon, Turizm Yatırım Projeleri, Konaklama İşletmeleri, Yiyecek-İçecek Yönetimi, Turizmde Dış Tanıtım, Turizm Politikası, Bar Bilgisi, Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Okul Deneyimi, Gelişim ve Öğrenme, vb. dersler  verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde meslek dersleri öğretmeni olarak görev yaparlar. Aynı zamanda üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışabilirler. Turizm ve otelcilik öğretmeni olarak çalışmak istemeyenler ise, turizm işletmeleri, sosyal tesisler ve otellerde, seyahat acentelerinde turizm elemanı, işletmecisi ve yöneticisi olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler.

Incoming search terms:

 • turizm ogretmenligi nasil olunur (85)
 • turizm öğretmenliği (71)
 • turizm liselerinde öğretmen nasıl olunur (46)
 • turizm ve otelcilik maaşları (21)
 • turizm otelcilikten ne olunur (19)
 • turizm ve otelcilik öğretmeni nasıl olunur (3)
 • turizm otelcilik öğretmeni nasıl olunur (3)
 • turizm öğretmenliği maaşı (2)
 • turizm öğretmeni olmak için (2)
 • turizmde meslek öğ (1)

TURİZM VE OTELCİLİK ÖĞRETMENİ için 1 cevap

 1. pelin diyorki:

  merhaba turizm ve otelcilik meslek yüksek okulundan mezunum ben suanda konaklama işletmeciğine tamamlıyorum 4 yıllık olarak öğretmen olabilmem için formasyon yeterlimi yoksa kpss girip belli bir paun alıp o şekildemi yerleştirme olucak?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir