TRİKOTAJ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
TRİKOTAJ ÖĞRETMENİ
 
Trikotaj  öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel  yeteneğe sahip, el ve gözü eşgüdümle kullanabilen, renkleri ayırt edebilen, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, makineleri çalıştırmaktan hoşlanan, uzun süre ayakta çalışabilecek fiziki güce sahip, dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi Gazi Üniversitesi Mesleki Yaygın Eğitim Fakültesi “Trikotaj Öğretmenliği” bölümünde verilir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince, Trikotaj Temel Teknikleri, Mesleki Makine Teknolojisi, Trikoda Birleştirme Teknikleri, Trikotaj Süsleme Teknikleri, Çocuk Giysileri Yapım Teknikleri, Triko Ev Aksesuarları Yapım Teknikleri, Triko Kadın Giysileri Yapım Teknikleri, Trikotajda Ürün Tasarımı, Triko Erkek Giysileri Yapım Teknikleri, Trikotaj Teknikleri ile Üretim, Trikotaj Eğitim ve Öğretiminde Metodoloji, Fantezi Triko Giyim Yapım Teknikleri vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu M.E.B. bağlı kız meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında (kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü, pratik kız sanat okulu ve halk eğitim merkezleri vb.) trikotaj branşında ders verirler. Mesleğe yönelik eğitim sunan özel eğitim kurumlarında, özel sektörde giyim endüstrisi ile ilgili atölyelerde çalışma olanağı bulabilmektedirler. Olanakları elverenler kendi işyerlerini açabilirler.    

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>