TEKSTİL ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
TEKSTİL ÖĞRETMENİ
 
Tekstil öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, fen bilimlerine ve matematiğe ilgi duyan, hesap yapmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi bünyesinde “Tekstil Terbiye Öğretmenliği” ve “Tekstil Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince, öğrenciler Genel Dokuma Teknolojisi, Genel Boya-Apre Teknolojisi, Genel Hazır Giyim Teknolojisi, Pamuklu Dokuma Teknolojisi, Yünlü Dokuma Teknolojisi, Pamuk İpliği Teknolojisi, Tekstilde Kimyasal Testler, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Birey ve Öğrenme Süreci, Eğitim Teknolojisi, Mikro Öğrenme gibi dersler alırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı endüstri meslek lisesi, teknik lise, kız meslek lisesi, Anadolu kız meslek lisesi vb. okullarda, Tekstil -Boya-Baskı-Desen, Boya-Apre, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil-İplikçilik, İplik,Tekstil-Dokuma, Tekstil Örme, Örgü Teknolojisi,  Tekstil Tasarımı branşlarında görev yaparlar. Özel sektörde yönetici veya teknik eleman olarak da çalışabilirler. İsteyenler kendi işlerini kurabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>