SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ

Sosyal bilgiler öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, sözel yeteneği gelişmiş, okumaktan ve araştırma yapmaktan hoşlanan, hayal gücü zengin, yaratıcı ve genel kültürü olan, güçlü bir hafızaya sahip, sosyal konulara meraklı kimseler olmaları gerekir.
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelerin eğitim fakültelerinin “Sosyal Bilgiler Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Tarih Öğretmenliği ve Coğrafya Öğretmenliği Bölümlerinden mezun olanlar da Sosyal Bilgiler Öğretmenliği yapabilirler.
Eğitim süresince, İslamdan Önce Türk Tarihi, Eskiçağ Tarihi, Jeomorfoloji, Klimatoloji, Hidrografya, Psikolojiye Giriş, Müslüman Türk Devletleri Tarihi, Selçuklu Tarihi, Bitki Coğrafyası, Nüfus ve Yerleşme Coğrafyası, Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası, Komşu Ülkeler Coğrafyası, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Ölçme ve Değerlendirme, Öğretmenlik Uygulaması gibi dersler alırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
Sosyal bilgiler öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında ve çıraklık eğitim merkezlerinde; sosyal bilgiler branşında öğretmen olarak görev yapmaktadırlar. Ayrıca, Tarih, Milli Tarih, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Milli Coğrafya, Vatandaşlık ve İnsan Hakları derslerine de girebilirler. İlköğretimin zorunlu olması ile bu alanda yetişen öğretmenlere gereksinim artmıştır. 

Incoming search terms:

  • Sosyal bılgıler hocası nasıl olunur (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir