SANAT TARİHİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

SANAT TARİHİ ÖĞRETMENİ
 
Sanat tarihi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe sahip, görsel sanatlara ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.
Sanat tarihi eğitimi; Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi ”Sanat Tarihi”  bölümü ile çeşitli üniversitelerin, Edebiyat, Fen-Edebiyat Fakültelerinin “Sanat Tarihi Bölümü” ve “Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü “ Sanat Tarihi Ana Bilim Dalında  verilmektedir.  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca bu bölüm mezunlarından, “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler. Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sanat tarihi öğretmeni olarak   çalışmaktadırlar.
 
Eğitim süresince, Anadolu Türk Mimarisi, İslamiyet  Öncesi Türk Sanatı, İslam Sanatı, Türk-İslam El Sanatları, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat, Mimari Çizim, Fotoğrafçılık, İslam Tarihi, Osmanlıca, Bizans Sanatı, Arkeoloji, Selçuklu ve Beylikler Dönemi Sanat Tarihi, Osmanlı Tarihi, Çağdaş Türk Resim Sanatı, Klasik Dönem Osmanlı Mimarisi vb. dersler verilmektedir.
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sanat tarihi öğretmeni olarak   çalışmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir