RESİM / RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
RESİM / RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ
 
Resim/Resim -iş öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe, renkleri ayırt edebilme gücüne, el ve parmak becerisine, göz-el koordinasyonuna, şekilleri ve renkleri ayırt edebilme ve uzay ilişkilerini görebilme  yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı mesleki eğitim, mesleki yaygın eğitim ve eğitim fakültelerinin “Resim/Resim-İş Öğretmenliği” bölümlerinde verilir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için  Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girmek ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir. Ayrıca Resim   Bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince,  antik çağdan günümüze, sanatın tüm estetik kurumlarının genel çizgileri ile tanıtılması ve kuramlar arası ilişki ve çelişkilerin tartışılması,  temel sanat eğitimi uygulamalarında plastik elemanlarının (renk, çizgi, leke, doku, kompozisyon, denge, hareket, ritm, form, hacim, ışık vb.) ve sanat kuramlarının tanıtılması, özgün baskı yöntemleri ile yeni anlatım ve tasarım olanaklarını geliştirerek, bu konularda bilgi ve beceri kazanırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda ve özel okullarda Grafik, Resim, İş Eğitimi (İş ve Teknik)  branşlarında görev  yapabilirler. Sanatçı adayı yetiştiren Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Heykel, Seramik, İç Mimari ve Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri de öğretmenlik formasyonu alarak bu alanda öğretmenlik yapabilirler. Ayrıca  öğretmenlik dışında grafikerlik ve sanat danışmanlığı da yapabilirler.

One Response to RESİM / RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ

  1. gizem diyorki:

    maşı ne kadr??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>