OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ (ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ
(ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ)
 
Okul öncesi eğitimi  öğretmeni olmak isteyenlerin çocuk gelişimi öğretmeninde olduğu gibi, üst düzeyde genel yeteneğe sahip, gelişim psikolojisine ilgili ve bu alanda başarılı, çocukları seven, onlarla beraber olmaktan sıkılmayan, çocukların duygularını anlayabilen, çocuklar üzerinde gerekli disiplini sağlayabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı “Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği”, “Anaokulu Öğretmenliği” ve “Çocuk Gelişimi Öğretmenliği”  bölümlerinde verilmektedir. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü (Lisans- Yüksek Lisans) bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince çocuk gelişimi, psikolojisi, anatomisi ve biyolojisi, müzik, drama, oyun, özürlü çocukların özellikleri ve entegre eğitimi,  insan ilişkileri ve psikolojisi, çocuk sağlığı, ilkyardım vb. dersler verilmektedir.
 
Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev yapabilirler. Çocuk yayınlarının hazırlanmasında, oyuncak tasarımı gibi alanlarda uzman olarak çalışabilirler.
Olanakları elverenler kendi işlerini kurabilmektedirler.

Incoming search terms:

  • okul öncesi öğretmenliği ne iş yapar (330)
  • çocuk gelişimi uzmanı nasıl olunur (243)
  • çocuk gelişim uzmanı nasıl olunur (200)
  • çocuk gelişimi uzmanı maaşı (98)
  • çocuk gelişim uzmanı maaşları (91)
  • çocuk gelişim uzmanı maaşı (49)
  • cocuk gelişimi ve egitimi maaşları (28)
  • çocuk gelişimi teknikeri ne iş yapar (11)
  • okul öncesi eğitimi öğretmeni ne iş yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir