ÖĞRETMENLİK MESLEK BİLGİSİ DERSLERİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ÖĞRETMENLİK MESLEK BİLGİSİ DERSLERİ ÖĞRETMENİ
 
Öğretmenlik meslek bilgisi dersleri öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel  yeteneğe sahip, sözel yeteneği gelişmiş, sosyal konulara özellikle eğitim konularına meraklı, insanlarla iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi üniversitelerin Eğitim Bilimleri Bölümü Ana Bilim Dalları, Rehberlik  ve Psikolojik Danışmanlık Bölümleri ile Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi  Rehberlik  ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde 4 yıl, Felsefe Grubu Öğretmenliği ise 5 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir. Ayrıca Psikoloji Bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince; Eğitim Felsefesi, Eğitim Psikolojisi, Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği, Eğitim Sosyolojisi, Gelişim Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Öğrenme Psikolojisi, Felsefe Tarihi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitim Hukuku, Hizmet-içi Eğitim, Endüstri Psikolojisi, Eğitim İdaresi gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar. Öğretmenlik meslek bilgisi dersleri öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmen liselerinde görev yapabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir