NAKIŞ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
NAKIŞ ÖĞRETMENİ
 
Nakış öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, yaratıcı ve estetik değerlendirme gücüne sahip, renkleri ayırdedebilen, şekiller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları algılayabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; Gazi Üniversitesi Mesleki Yaygın Eğitim Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi ”Nakış Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince öğrenciler; El Nakışları, Makine Nakışları, Temel Sanat derslerini alırlar. Ayrıca  işe uygun araç-gerecin seçimi, kullanımı, bu araçların bakımı, basit onarımı ve korunması gibi konularda dersler alırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Nakış öğretmenlerinin büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında (halk eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okulları vb.) el ve makine nakışları dersine girerler.
Özel işyerinde çalışabilirler. Olanakları elverenler, kendi işyerlerini açabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>