MÜZİK ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
MÜZİK ÖĞRETMENİ
 
Müzik öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel  yeteneğe, gelişmeye elverişli bir müzik kulağına sahip, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; üniversitelerin eğitim fakültelerinin  “Müzik Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girmek ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir. Ayrıca fakültelerin Müzik ve Müzikoloji (Müzik Bilimleri), Devlet Konservatuarları’nın Temel Bilimler, Kompozisyon, Ses Eğitimi,  Müzik Bilimleri, Çalgı Bölümleri (Nefesli Çalgılar, Yaylı Çalgılar, Vurmalı Çalgılar, Piyano ve Harp, Piyano), Bando Şefliği, Folklor ve Etnomüzikoloji, müzikoloji, Opera, Şan ve Opera, Türk Sanat Müziği  bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda müzik öğretmeni olarak çalışırlar. Koro, Çalgı ve Çalgı Toplulukları, Dini Musiki, Çalgı Bakımı ve Onarımı, Sanat Sosyolojisi, Sanat Eserlerini İnceleme, Geleneksel ve Çağdaş Türk Müziği, Müzik Tarihi, Grupla Çalışma Teknikleri, Müziksel İşitme ve Okuma, Orkestra, Piyano-Çalgı konularında ders verirler. Yetenekli kişilere özel müzik dersleri de verebilirler. Öğrencilere, müzik alanında kuramsal ve uygulamalı çeşitli derslerin yanı sıra, ortak dersler ve öğretmenlik formasyonu dersleri verilmektedir. Eğitim sırasında okullarda uygulama yapılmaktadır.

One Response to MÜZİK ÖĞRETMENİ

  1. AYŞENUR diyorki:

    ben müzik ögeretmeni olmak istiyorum ben 6.sınıfa gidiyorum en çokk hayalim müzik ögertmeni olmak istiyorum en çok çalacayım gitar,keman,piyona çalmak istiyorum eğer kismeztese öss girip kazanacayımmm :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>