MUHASEBE VE FİNANSMAN ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

MUHASEBE VE FİNANSMAN ÖĞRETMENİ
 
Muhasebe ve finansman öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, matematiğe ve sosyal bilimlere ilgili kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi, Gazi Üniversitesi  Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği”  bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir. Ayrıca yabancı dille öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının; İşletme Bölümü, İktisat Bölümü, Muhasebe Bölümü ile Maliye Bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince, Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Büro Makineleri, Ticari Matematik, Genel İşletme, Kamu Maliyesi, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, Banka Muhasebesi, Finansal Tablolar Analizi, Türk Vergi Sistemi, Şirketler Muhasebesi, Maliyet Muhasebesi, Muhasebe Uygulamaları, Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Okul Deneyimi vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler, eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda muhasebe grubu branşında çalışmaktadırlar. İşletme Bilgisi, Muhasebe, Ekonomi ve Ticaret Matematiği  gibi derslere girerler. Özel kuruluşların muhasebe servislerinde çalışan meslek elemanları da vardır. Ayrıca  özel dershanelerde çalışabilir ve kendi işyerlerini (muhasebe büroları) açabilirler.

Incoming search terms:

 • muhasebe ögretmeni nasıl olunur (978)
 • muhasebe öğretmenliği nasıl olunur (245)
 • muhasebe ve finansman öğretmenliği maaşları (120)
 • muhasebe ve finansman öğretmenliği (110)
 • muhasebe ve finansman öğretmenliği nasıl olunur (87)
 • nasıl muhasebe öğretmeni olunur (72)
 • muhasebe ve finansman öğretmeni maaşı (40)
 • muhasebe öğretmeni maaşları (39)
 • muhasebe ve finansman öğretmeni nasıl olunur (37)
 • muhasebe öğretmenlerinin maaşı (37)

MUHASEBE VE FİNANSMAN ÖĞRETMENİ için 4 cevap

 1. emrah şahin diyorki:

  mrb ben ktü maliye den mezun oldum yabancı dille eğitim vere maliye mezunları denilmiş bu bizim bu hakdan mahrum olduğumuz anlamına mı geliyor formasyon alırsak bizde olabilirmiyiz ?

  • zeroist diyorki:

   Mesleğin eğitimine girebilmek için,
   · Lise veya dengi okul mezunu olmak,
   · Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği” ve “İşletme Öğretmenliği” lisans programları için yeterli “Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1)” puan almak,
   · Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda, “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği” ile “İşletme Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
   Meslek liselerinin, “Muhasebe”ve “Bilgisayarlı Muhasebe” bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) kazanıp “Muhasebe Finansman Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
   “Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama, Muhasebe, Finans, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Finans ve Muhasebe”ön lisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği” lisans programına Genel İşletme, Girişimcilik ve Proje Yönetim Asistanlığı, İş İdaresi, işletme/İşletmecilik, İşletme Yönetimi, Yönetim ön lisans programını başarı ile bitirenler ”İşletme Öğretmenliği” lisans programınadikey geçiş yapabilirler.

 2. aylin diyorki:

  ben dpu maliye mezunuyum meslek liselerinde türk vergi sistemi, muhasebe,hukuk derslerinde öğretmenlik yapmam için ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir