MOBİLYA VE DEKORASYON ÖĞRETMENİ (AĞAÇ İŞLERİ ÖĞRETMENİ)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
MOBİLYA VE DEKORASYON ÖĞRETMENİ
(AĞAÇ İŞLERİ ÖĞRETMENİ)
 
Mobilya ve dekorasyon öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, bilgi ve becerilerini  başkalarına öğretmekten hoşlanan, fen bilimlerine karşı ilgili ve bu alanda başarılı, el ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, doğru, düzlem, cisim ve uzay ilişkilerini görebilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelerin teknik eğitim fakültelerinin “Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği”  bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince, Mobilya Konstrüksiyon, Ahşap Malzeme Teknolojisi, Tasarı Geometri, Masif Mobilya İmalat Tekniği, Modern Mobilya İmalat Tekniği, Ahşap Malzeme Mukavemeti, Mobilya ve Dekor Süsleme, Döşeme Teknolojisi, Üst Yüzey Teknolojisi, Mobilya Stilleri, Grup Mobilya Tasarımı, Klasik Mobilya Teknikleri, Birey ve Öğrenim Metotları vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında mesleğin eğitiminin verildiği eğitim kurumlarında uygulama yapmaktadırlar.
 
Teknik eğitim fakültelerinin mobilya ve dekorasyon öğretmenliği bölümlerini  bitirenler, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına bağlı, mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının mobilya ve dekorasyon bölümlerinde, atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak görev yaparlar. Çıraklık ve yaygın eğitim kurumlarının Mobilyacılık, Mobilya Döşemeciliği, Oto Döşeme, Cila, Lake, Boya ve Polyestercilik, Oymacılık, Kakmacılık, Doğramacılık, Kasa, Karoser İmalatçılığı, Mobilya İskeletçiliği, Ağaç İşleri Tornacılığı, Ahşap Karoserciliğiyle, Tekne İmalatçılığı branşlarında derslere girebilirler. Ayrıca döşemecilik, ayakkabıcılık, iç mekan tasarımı bölümlerinin bazı teorik ve uygulamalı meslek derslerine de girebilirler. Kendi işyerlerini açabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>