METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ
 
Metal işleri öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe, göz ve ellerini eşgüdümle, ellerini ustalıkla kullanmada üstün beceriye sahip, belli bir noktaya dikkatini yoğunlaştırabilen, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, şekil ilişkilerini görebilen, yapılacak işi zihninde canlandırabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı teknik eğitim fakülteleri “Metal Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.
 
Meslek elemanları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinde ve çıraklık eğitim merkezlerinde çalışılabilmektedirler.
 
Eğitim süresince; Kaynak Teknolojisi, Kaynak Tekniği, Plastik Şekil Verme, Malzeme Bilgisi, Mekanik, Metalografi, Kalıplama Tekniği, Makine Elemanları, Metal  İşleri Üretim Tekniği, Konstrüksiyon Resmi,  Isıl İşlemler, Elektrik-Elektronik Bilgisi, Modern Kaynak Teknikleri, Yüzey Koruma İşlemleri, Metal İşleri Kalite Kontrolü, Özel Kaynak Teknikleri, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş,  Birey ve Öğrenim  Metotları vb.  dersler  verilmektedir.  Öğrenciler  eğitimleri  sırasında  okullarda  uygulama yapmaktadırlar.
 
Metal İşleri, Soğuk Demircilik, Kaynakçılık, Sac İşleri, Sıcak Demircilik, Dövme Demircilik, Bakır İşlemeciliği (Metal Levha İşlemeciliği), Ziraat Makine ve Aletleri, Yapı ve Tamiratı, Alüminyum Doğrama, Kaporta Tamirciliği, Kalaycılık, Kazan İmalatçılığı, Haddecilik, Çelikhane İşletmeciliği branşlarında görev alabilirler. Ayrıca bütün bölümlerin Teknik Resim derslerine girebilirler. Kendi işlerini kurabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir