MATEMATİK ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

MATEMATİK ÖĞRETMENİ
 
Matematik öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe  sahip, matematiğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı kimseler olmaları gerekir.
 
Meslek eğitimi,  çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin “Matematik Öğretmenliği” veya “İlköğretim Matematik Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Ayrıca Matematik, Matematik Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar, Astronomi ve Uzay Bilimleri (Kredisinin en az %30’unu Matematik alanında aldığını belgelendirenler) bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
Eğitim süresince öğrenciler, Matematik, Analitik Geometri, Genel Fizik, Analiz, Lineer Cebir, Soyut Matematik, Soyut Cebir, Nümerik Analiz, Kısmi Türev, Reel Analiz gibi dersler alırlar. Eğitim sırasında, okullarda uygulama yapılmaktadır.
 
Meslekle ilgili eğitimini tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, matematik öğretmeni  olarak görev yapabilirler. Matematik dersi dışında, Geometri, İleri Matematik, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Analitik Geometri,  İstatistik, Matematik Uygulamaları derslerine girerler. Özel dershanelerde de çalışabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir