MATBAA ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
MATBAA ÖĞRETMENİ
 
Matbaa  bölümü atölye ve meslek dersi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, el ve gözlerini eş- güdümle kullanabilen, doğru, düzlem, cisim ve uzay ilişkilerini görebilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’ne bağlı teknik eğitim fakültelerinin “Matbaa Öğretmenliği”  bölümünde  verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince, Yazı ve Tipografi, Matbaa Terminolojisi, Fotografi, Genel Dizgi Teknolojisi, Elektronik Dizgi Sistemleri, Ofset Baskı Teknolojisi, Montaj Sistemleri, Baskı Kalıp Teknolojisi, Ciltleme, Elektronik Baskı Teknolojisi, Baskı Teknikleri, Renk Bilgisi, Kartonaj, Ofset Baskı Makineleri, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş,  Birey ve Öğrenim Metotları vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Teknik eğitim  fakültelerinin  matbaa  öğretmenliği  veya  baskı  teknolojisi öğretmenliği bölümlerini  bitirenler, mesleki ve teknik ortaöğretim okulları ile çıraklık ve yaygın eğitim kurumlarının  matbaa bölümlerinde, atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak, Dizgi, Baskı (Tipo, Ofset), Reprodüksiyon ve Klişe, Cilt ve Serigrafi, Klasik Ciltçilik branşlarında ders verirler.
 
Meslek alanı ile ilgili her tür ve seviyedeki kamu sektöründe ve özel sektörde teknik eleman olarak da görev alabilirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak işveren olarak çalışma şansına sahiptirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>