KİTLE İLETİŞİMİ MESLEK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
KİTLE İLETİŞİMİ MESLEK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ
 
Kitle iletişimi meslek bilgisi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde akademik yeteneğe ve ayrıntıları algılama gücüne sahip, okumaktan ve araştırma yapmaktan hoşlanan, düşüncelerini sözle ve yazı ile etkili bir biçimde ifade edebilen, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı kimseler olmaları gerekir.
 
Üniversitelerin Gazetecilik, Radyo-Televizyon ve Sinema bölümlerinden mezun olanlar kitle iletişim meslek bilgisi öğretmenliği yapabilirler. Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği ile Elektronik öğretmenliği  bölümlerine girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca Radyo ve Televizyon Bölümü ile Sinema ve Televizyon Bölümlerini  bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı veya “Pedagojik Formasyon Programı’nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince; Sosyoloji, Psikoloji, Siyasi Tarih, Ekonomi, Hukuk, İstatistik, Gazetecilik, Fotoğraf, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği, Basın-Yayın Tekniği, Program Yapımcılığı, Televizyon Haberciliği, Yayın Yolu ile Halk Eğitimi gibi dersler verilir. Üniversitelerin Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sinema bölümünü bitirenler istedikleri takdirde iletişim meslek liselerinde konularıyla ilgili ders verebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>