KİMYA ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
KİMYA ÖĞRETMENİ
 
Kimya öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  akademik yeteneğe sahip, doğal bilimlere özellikle kimya konularına meraklı ve bu alanda başarılı, gözlem ve deney yapmayı seven kimseler olmaları gerekir.
 
Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı  eğitim fakültelerinin “Kimya Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.             Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Ayrıca, Kimya Bölümü ile Kimya Mühendisliği  bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince, Genel Kimya, Kimyada Matematiksel Yöntemler, Genel Matematik, Genel Fizik, İnorganik Kimya, Analitik Kimya, Organik Kimya, Organik Kimya  Laboratuarı, Atom ve Molekül Yapısı, Çekirdek Kimyası,  Enstrümantal Kimya, Özel Öğretim Yöntemleri gibi dersler okurlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
                 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  okullarda , kimya öğretmeni olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca İleri Kimya, Fen Bilgisi, Bilim ve Teknoloji, Bilgi Teknolojisi, Çevre ve İnsan, Teknik Atölye, Kimya Uygulamaları, Proses, Plastik İşleme, Gıda Teknolojisi, Lastik Teknolojisi ve Petrokimya derslerine girerler. Kimya Öğretmenleri dershanelerde de görev yapmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>