KALIP ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
KALIP ÖĞRETMENİ
 
Kalıp öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, şekiller arasındaki ilişkileri görebilen, tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı, el ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi Gazi Üniversitesi  Teknik Eğitim Fakültesi, “Kalıpçılık Öğretmenliği” bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca fakültelerin Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği bölümü mezunları da kalıp öğretmenliği yapabilirler.
 
Eğitim süresince, Üretim Teknolojisi, Tornalama Tekniği, Frezeleme Tekniği, Üretim Yöntemleri, Malzeme Bilgisi, Kalıp Tekniği, Taşlama ve Alet Bileme Tekniği, Sac Metal Kalıp Tekniği, Üretim Planlaması,  İş Kalıpları Konstrüksiyonu, Kalıp Teknikleri, İleri Kalıp Yapım Teknikleri vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Kalıp öğretmenleri;  kalıp bölümü bulunan meslek liselerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde kalıp branşında görev yapmaktadırlar. Kalıp bölümlerinin teorik ve uygulamalı meslek dersleri dışında makine, plastik işleme bölümleri ile diğer bölümlerin kalıp alanıyla ilgili teorik ve uygulamalı meslek derslerine girebilirler. Özel sektörde eğitici, yönetici veya teknik eleman olarak çalışabilmektedirler. Kendi işlerini kurarak çalışma şansına da sahiptirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>