GÖRME ENGELLİLER ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
GÖRME ENGELLİLER ÖĞRETMENİ
 
Görme engelliler öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, sözel   yeteneği gelişmiş, sosyal bilim konularına ilgili ve bu alanda başarılı, insanlarla, özellikle görme özürlü insanlarla uğraşmaktan, onlara yardım   etmekten zevk alan kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi,  Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, “Görme Engelliler Öğretmenliği’” bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca özel eğitim öğretmenliği ve eğitim bölümlerini bitirenler de öğretmenlik yapabilirler.  
 
Eğitim süresince, Çocuk Gelişimi, Güzel Konuşma, Eğitim Bilimine Giriş, Eğitim Sosyolojisi,  Dil Gelişimi ve İletişim, Braille (körler alfabesi) Yazı Öğretimi, Görme Engelliler Resim ve Model Öğretimi, Görme Engelliler İçin Okuma-Yazma Öğretimi, Görme Engelliler İçin Özel Öğretim Yöntemleri, Davranış Değiştirme vb. dersler almaktadırlar. Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Sınıf Öğretmeni (Görme Engelliler) olarak atanmakta, ayrıca branş derslerine girmemektedirler. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler.

Incoming search terms:

  • görme engelliler öğretmenliği maaşı (214)
  • Gorme engellıler ogretmenlıgı maasları (204)
  • görme engelliler öğretmenliği nasıl olunur (22)
  • görme engelliler öğretmeni nasıl olunur (2)
  • gorme engellıler ogretmenlıgı (1)

One Response to GÖRME ENGELLİLER ÖĞRETMENİ

  1. Emrehan diyorki:

    Bende görme engelliyim çok iyi anliorum hallerinden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>