GİYİM/HAZIR GİYİM ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

GİYİM/HAZIR GİYİM ÖĞRETMENİ
 
Giyim / hazır giyim öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, şekiller arasındaki ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, el ve parmaklarını ustalıkla, göz-el-ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, renkleri ayırt edebilen, ayrıntıları algılayabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı mesleki eğitim fakültelerinin ve mesleki yaygın eğitim fakültelerinin  Giyim veya Hazır Giyim   Öğretmenliği    bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS ) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince Kalıp Hazırlama Teknikleri, Giyim Teknolojisi ve Atölyesi, Makine Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Temel Sanat Eğitimi, Basit Konfeksiyon Teknikleri, Manto-Tayyör, Fantezi  Elbise, Giyim Tarihi, Giyim Süslemeleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler son sınıfta kız meslek lisesinde bir dönem süren öğretmenlik stajı yaparlar. Yine eğitim süresi içinde bir hazır giyim işletmesinde bir ay süreyle staj yaparlar.
 
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız  meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında  (kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü, pratik kız sanat okulu ve halk  eğitim merkezleri vb.) Giyim, Hazır Giyim, Deri Hazır Giyim, Moda Tasarımı,  Konfeksiyon, Örme Hazır Giyim gibi dersler verirler.

Incoming search terms:

  • giyim öğretmeni nasıl olunur (40)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir