FİZİK ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
FİZİK ÖĞRETMENİ
 
Fizik öğretmeni olmak isteyenlerin  üst düzeyde genel yeteneğe sahip, matematiğe, fen bilimlerine ve özellikle fiziğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, gözlemci, ayrıntıları algılama gücü gelişmiş, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, insanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Eğitim Fakültelerinin ”Fizik Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Ayrıca Fizik Bölümü, Fizik Mühendisliği, Astronomi ve Uzay Bilimleri (Kredilerinin en az % 30’unu Fizik alanında aldığını belgelendirenler) bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra; Genel Matematik, Genel Kimya, Fizik I ( Mekanik ve Laboratuarı), Fizik II, Diferansiyel Denklemler, Fizik III (Dalgalar), Fizik IV (Isı ve Termodinamik) gibi meslek derslerini alırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise ve dengi okullarda, fizik öğretmeni olarak çalışırlar. Ayrıca ilköğretim okullarında fen bilgisi derslerine girebilirler. Fizik öğretmenleri, dershanelerde çalışabilir, özel dersler  verebilirler.

Incoming search terms:

  • Fizik öğretmeni ne iş yapar (36)
  • fizik ogretmeni nedir (16)

One Response to FİZİK ÖĞRETMENİ

  1. burcu genco diyorki:

    çok güzel ama hiç bir degeri olmayan bitirdikten sonra süründüğün kimlik bunalımı yaşadığın hatta bi yerden sonra kendini değersiz hissetmeni sağlayan bir bölüm en temel derslerden biri olmasına ragmen fiziğin bu kadar talepsiz olması şaşırtıcı ve üzücü..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>