FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ
 
Felsefe grubu öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe sahip, sözel ifade yeteneği gelişmiş, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, soyut konularla uğraşmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin “Felsefe Grubu Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi  5 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca  fakültelerin  felsefe ve sosyoloji  bölümlerinden mezun olan kişiler de felsefe grubu öğretmenliği yapabilirler. Bu bölümlerin mezunlarından, “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler. Ancak felsefe  bölümünü bitirenlerin, belli sayıda sosyoloji  ve psikoloji dersleri ile sosyoloji bölümünü bitirenlerin belli sayıda felsefe, psikoloji ve mantık dersleri almış olmaları  gerekmektedir.
 
Eğitim süresince,  Sistematik Felsefe ve Mantık, Felsefe Tarihi, Genel Sosyoloji,  Sosyometri, Sosyoloji Tarihi, Psikolojiye Giriş,  Gelişim  Psikolojisi, Psikolojik Testler, Zeka-Kişilik Psikolojisi gibi meslek dersleri verilir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar. Felsefe grubu öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise ve dengi okullarda, özel eğitim kurumlarında, felsefe grubu öğretmeni olarak çalışmaktadırlar.          

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir