EV YÖNETİMİ VE BESLENME ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 EV YÖNETİMİ VE BESLENME ÖĞRETMENİ

 Ev yönetimi ve beslenme öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, sosyal bilimlere ve fen bilimlerine  ilgili, inceleme ve araştırma yapmaya meraklı, ayrıntılara dikkat eden kimseler olmaları gerekir

 

Mesleğin eğitimi, üniversitelerin “Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği” ve “Besin Teknolojisi Öğretmenliği” bölümleri ile Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Ev Ekonomisi Yüksek Okulu’nda verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir.

 

 

 

Eğitim süresince, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş, Genel Biyoloji,  Eğitim Ortamlarında İnceleme, İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması, Birey ve Öğrenme  Süreçleri, Beslenme İlkeleri, Kurum ve Ev Yönetimine Giriş, Ev ve Kurum  Araçları, Besin Hazırlama, Kurum ve Ev Yönetimi, Yemek Planlama ve Servis, Beslenme Biyokimyası, Ev Tekstili, Toplum Beslenmesi, Pazarlama İlkeleri, Beslenme Problemleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

 

 

 

Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, İş Eğitimi (Ev Ekonomisi), Besin/ Gıda Teknolojisi,  Ev  Yönetimi ve Beslenme branşlarında çalışırlar. Olanakları el verenler kendi işyerlerini açabilirler.

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>