ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ
 
Elektronik bölümü atölye ve meslek dersi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, fen bilimlerine karşı ilgili ve bu alanda başarılı, el ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, doğru, düzlem, cisim ve uzay ilişkilerini görebilen kimseler olmaları gerekir.
Mesleğin eğitimi Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen çeşitli üniversitelerin  teknik eğitim fakültelerinin “Elektronik Öğretmenliği ile Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bölüme girebilmek için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Elektronik Alanı), Elektronik Haberleşme Mühendisliği bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince, Matematik, Fizik, Kimya, Meslek Resmi, Devre Elemanları ve Ölçme Aletleri, Bilgisayar Programlama, Elektrik ve Manyetik Alanlar, Devre Analizi, Elektronik, Mantık Devreleri, Elektronik Ölçme, Güç Elektroniği, Sayısal Elektronik vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yaparlar.
 
Teknik eğitim fakültelerinin Elektronik Öğretmenliği ve Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği bölümlerini  bitirenler, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına bağlı, mesleki ve teknik ortaöğretim okulları ile çıraklık ve yaygın eğitim kurumlarının  elektronik  bölümlerinde, atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak çalışabilirler. Diğer bölümlerin elektronikle ilgili derslerine girebilirler. Ayrıca meslek alanı ile ilgili her tür ve seviyedeki kamu ve özel sektörde teknik eleman olarak da görev alabilirler. Kendi işlerini de kurabilirler.

Incoming search terms:

  • elektrik elektronik öğretmeni nasıl olunur (44)
  • elektronik öğretmenliği maaşları (35)
  • elektronik öğretmeni nasıl olunur (17)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>