ELEKTRİK ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ELEKTRİK ÖĞRETMENİ
 
Elektrik bölümü atölye ve meslek dersi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, fen bilimlerine karşı ilgili ve bu alanda başarılı, el ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı  teknik eğitim fakültelerinin “Elektrik Öğretmenliği”  bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Elektrik Mühendisliği,Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Elektrik Alanı) bölümlerini bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince, Matematik, Fizik, Kimya,  Elektrik Malzemeleri Bilgisi, Elektrik Tesisat ve Ölçme, Elektromanyetik Alanlar, Elektrik Devreleri, Bilgisayar Programlama, Yarı İletkenli Devreler, Elektrik Makineleri, Sarım Tekniği, Güç Elektroniği Devreleri, Elektrik Tesisat Projesi, Kontrol Teorisi, Elektrik Santralleri, Enerji Sistemleri Analizi, Kontrol Sistemleri, Endüstriyel Kontrol vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitim sırasında okullarda uygulama yaparlar.
 
Teknik eğitim fakültelerinin “Elektrik Öğretmenliği” bölümlerini  bitirenler, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına bağlı, mesleki ve teknik ortaöğretim okulları ile çıraklık ve yaygın eğitim kurumlarının  elektrik  bölümlerinde, atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak çalışabilirler. Diğer bölümlerin elektrikle ilgili derslerine girebilirler. Ayrıca meslek alanı ile ilgili her tür ve seviyedeki kamu ve özel sektör kuruluşlarında teknik eleman olarak  görev alabilirler. Kendi işlerini kurarak çalışma olanağına sahiptirler.

Incoming search terms:

  • elektrik öğretmenliği nasıl olunur (66)
  • elektrik elektronik öğretmenliği nasıl olunur (15)
  • elektrik elektronik mühendisiyim nasil öğretmen olabilirim (1)
  • elektrik öğretmeni olmak için ne yapılmalı (1)

ELEKTRİK ÖĞRETMENİ için 1 cevap

  1. hasan gökkaya diyorki:

    M.T.O.K LARDAN MEZUN OLANLARIN ÖĞRETMENLİK YAPABİLME ŞANSLARI VARMI .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir