DÖKÜM ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

DÖKÜM ÖĞRETMENİ
 
Döküm öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, el ve gözlerini eşgüdümle   kullanabilen,  bedence  sağlam  ve güçlü, uzun süre ayakta çalışabilecek yapıda kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; Gazi Üniversitesi (Ankara), Teknik Eğitim Fakültesi-Döküm Öğretmenliği, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Karabük Teknik Eğitim Fakültesi- Döküm Öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.
 
Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra Döküm Teknolojisi, Döküm Teknikleri, Malzeme Bilgisi, Mekanik, Makine Elemanları, Metal ve Alaşımların Katılaşması, Döküm Hataları, İş Analizi ve Program Geliştirme, Öğretim Metotları gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
Döküm öğretmenleri örgün ve yaygın eğitim kurumlarında döküm, izabe, metalurji, heykel bölümlerinin dökümle ilgili derslerini verirler. Özel sektörde eğitici, yönetici veya teknik eleman olarak görev alabilirler. Kendi işyerlerini açabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir