COĞRAFYA ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
 
Coğrafya öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine, sözlü ifade gücüne sahip, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı kimseler olmaları gerekir.
 
Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin  “Coğrafya Öğretmenliği” bölümünde verilmektedir. Eğitim süresi 5 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda  (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Coğrafya Bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
Coğrafya öğretmenleri,  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  okullarda çalışırlar. Coğrafya dersi dışında, Milli Coğrafya, Turizm, Türkiye Fiziki Coğrafyası,  Türkiye Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası, Çevre ve İnsan, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi, Jeoloji ve Sosyal Bilgiler  derslerine girebilirler. Bunun yanı sıra özel dershane vb. kuruluşlarda görev yapabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir