ÇOÇUK GELİŞİMİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
ÇOÇUK GELİŞİMİ ÖĞRETMENİ
 
Çocuk gelişimi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde genel yeteneğe sahip, gelişim psikolojisine ilgili ve bu alanda başarılı, çocukları seven, onlarla beraber olmaktan sıkılmayan, çocukların duygularını anlayabilen, öğrenciler üzerinde gerekli disiplini sağlayabilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği”, “Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği” ve “Anaokulu Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir. Ayrıca Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü (Lisans- Yüksek Lisans) bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Eğitim süresince; çocuk gelişimi psikolojisini, anatomisini ve biyolojisini,  plan yapmak ve uygulamak için gerekli bilgileri öğrenir , müzik, drama, oyun konularında bilgi sahibi olur, özürlü çocukların özellikleri ve entegre eğitimi, insan ilişkileri ve psikolojisi, kurum yönetimine ilişkin dersler, çocuk sağlığı, ilkyardım, öğretim teknikleri vb. konularda kuramsal ve uygulamalı dersler verilir.Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında çalışabilirler. Olanakları elverenler kendi işlerini kurabilmektedirler.
 
Hızla gelişen bir alandır. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması kreş ve anaokulu gibi kurumlara talebi artırmaktadır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Incoming search terms:

  • çocuk gelişim öğretmeni ne demek (1)

One Response to ÇOÇUK GELİŞİMİ ÖĞRETMENİ

  1. ilayda diyorki:

    PARDON AMA BEN ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜNÜ SEÇTİM ÖNÜ KAPANCAKMI;? VE HANGİ MESLEK OLUNUYOR SADECE ANAOKULU ÖĞRETMENİ ÇIKIŞLIMI OLUYORUZ CEVAP BEKLİYORUM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>