BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ
 
Biyoloji öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde  genel yeteneğe sahip, fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, görme duyusu ve belleği güçlü, renkleri ayırt edebilen kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin  “Biyoloji  Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi 5 yıldır. Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Ayrıca Biyoloji Bölümü’nü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Biyoloji öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışabilirler. Biyoloji dersinin yanı sıra, sağlık bilgisi, çevre ve insan, ilk yardım, fen bilgisi,  biyoloji uygulamaları ve insan anatomisi derslerine de girebilirler.
 
Mezunlar; dershanelerde, laboratuarlarda, çevre ile ilgili birimlerde, sağlıkla ilgili çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında da (Sağlık Bakanlığı vb.) çalışma olanağına sahiptirler.

2 Responses to BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>