BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ
 
Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, spor yeteneği  olan, göz-el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, bedence sağlam ve güçlü, spora karşı ilgili ve bu alanda başarılı  kimseler olmaları gerekir.
 
Mesleğin eğitimi; üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde verilmektedir. Mesleğin eğitim süresi 4yıldır. Söz konusu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli puan almak ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir. Ayrıca, Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksek Okulu (Lisans) ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Öğretmenliği dışındaki bölümleri bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
 
Beden eğitimi öğretmeni, genellikle spor salonunda, bazen okulun bahçesinde ve sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı  mevsime göre açık veya kapalı, ama oldukça gürültülüdür.
 
Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler. Beden eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yönetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi derslere girerler. Beden eğitimi öğretmenleri, çeşitli  spor merkezlerinde, aerobik salonlarında, fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak ve düzgün bir vücut için  zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler ) vb.  çalışabilirler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir