TEKSTİL MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
TEKSTİL MÜHENDİSİ
 
Tekstil sanayinin kullandığı tekstil hammaddelerinin işlenmesi aşamalarında, teknik ve idari olarak gerekli düzenlemeleri yapan, yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalarda bulunan kişidir. Yün, pamuk gibi doğal, polyester gibi yapay liflerden üretilen kumaşların üretimini planlar, iş akışını düzenler, kullanılan makinelerin ayarlarını ve bakımını yaptırır, ürünün örme ve baskı desenlerini bilgisayar yardımıyla tasarlar ve uygular, ürünün kalite kontrolünü yapar. Tekstil mühendisleri ayrıca tekstil üretim tesislerinin projelendirilmesi, tekstil ürünlerinin kullanım performanslarının ölçümü, tekstil işletmelerinde eğitim faaliyetlerinde de bulunur.
Tekstil mühendisi olabilmek için üst düzeyde genel ve mekanik yeteneğe sahip olmak, matematiğe, fen bilimlerine özellikle fiziğe ve kimyaya ilgi duymak ve başkalarını yönetebilme becerisine sahip olmak gerekmektedir.
Tekstil mühendisleri tekstil – konfeksiyon sektöründe görev alırlar. İplik, dokuma, örme, terbiye ve konfeksiyon fabrikalarında, tekstil malzemeleri, aksesuarları, makineleri satan firmalarda, ithalat – ihracat yapan aracı kuruluşlarda ve tekstil laboratuarlarında çalışabilirler. Tekstil mühendisleri tekstil ticareti yapan kişi ve kuruluşlarla, kamu kurumları ile yerel yönetimlerle, hammadde, makine ve yedek parça üreten sanayi ile yakın ilişki halindedirler.

Tekstil mühendisi olmak için üniversitelerimizin mühendislik fakültelerinin “Tekstil Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Incoming search terms:

  • tekstil mühendisliği maaşları (108)
  • tekstil mühendisi maaşları (41)
  • tekstil mühendisliği maaşı (16)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>