OTOMOTİV MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
OTOMOTİV MÜHENDİSİ
 
  • Kamyon, otobüs, minibüs, otomobil gibi motorlu kara taşıt araçlarını tasarlayan ve üretimini denetleyen kişidir. Otomotiv mühendislerinin görevi, makine mühendislerinin görevlerine çok benzer. Otomotiv mühendisi, motorlu araçların projelerini yapar, aracın kullanım yerine göre denge hesaplarını yapar ve uygun şasi yapısını belirler, aracın güvenliğini azami duruma getirmek için teknik hesaplar yapar, aracın fren takımlarını seçer, üretimini yaptırır, üretilen parçaları kontrol eder, aksaklıkları saptar ve giderilmesini sağlar.Otomotiv mühendisi olabilmek için üst düzeyde genel ve mekanik yeteneğe, şekil – uzay ilişkilerini görebilme ve tasarım yeteneğine sahip olmak, matematik ve fizik konularına ilgi duymak ve bu alanlarda başarılı olmak, mekaniğe karşı ilgi duymak ve yaratıcı olmak gerekmektedir.

    Otomotiv mühendisleri fabrikalarda; kirli yağlı ve gürültülü ortamlarda, yönetici kadrolarında bulunmaları halinde ise büro ortamında çalışırlar. Otomotiv mühendisleri, özellikle İstanbul, Bursa ve İzmir gibi illerimizde özel sektöre ait otomotiv motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalarda çalışabilirler.

    Ülkemizde otomotiv mühendisliği alanında lisans eğitimi Mühendislik fakültelerinin Otomotiv Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.. Makine mühendisliği bölümü mezunları da otomotiv mühendisliği dalında master yaparak bu unvanı alabilmektedirler.

Incoming search terms:

  • otomotiv mühendisliği nedir ne iş yapar (158)
  • otomotiv mühendisliği ne iş yapar (98)
  • otomotiv teknolojisi ne iş yapar (57)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>